Kurs SketchUp #1

Chciałbym wam przedstawić program do modelowania w 3D. Jest to programik bardzo prosty (co czasem jest wręcz jego wadą) i mało wymagający od komputera i to dlatego z niego korzystam.

 

Używam obecnie z wersji 8 tego programu do pobrania tu http://sketchup.google.com/download/gsu.html Wcześniej korzystałem z wersji 6 i interfejs nie przeszedł praktycznie żadnych zmian. Zaletą v6 była możliwość instalacji na stacji bez podłączenia do internetu.

 

Zanim zaczniemy przedstawię plan, o czym chciałbym napisać w kolejnych częściach:

#1 Uruchomienie, konfiguracja i opis programu Google Shetchup.

#2 Narzędzia rysowania nawigacji po modelu.

#3 Rysowanie i edycja modelu, tekstury.

#4 Komponenty i warstwy.

#5 Kilka przydatnych dodatków.

#6 Animacja i eksport modelu.

 

Od razu mówię, że postaram się ukończyć kurs, ale zapewne będzie to trochę rozwleczone w czasie. Niemniej jednak zachęcam do czytania.

 

Jeżeli nigdy nie miałeś styczności z oprogramowaniem tego typu, albo miałeś styczność, lecz projektowanie wydawało ci się zbyt czasochłonne, aby robić model na każdą okazję. To jesteś w błędzie myśląc, że jest to skomplikowane zagadnienie tylko dla wtajemniczonych. Sketchup jest miły dla użytkownika, interfejs ma prosty, co czasem jest nawet wadą, ale mając kilkanaście programów tego typu przez ostatni czas na leciwym pc’cie ten znajduje się w czołówce najbardziej wydajnych. Przepraszam, że tak rozwlekłem sprawy organizacyjne, dlatego przejdźmy do konkretów.

 

Instalacji programu nie będę opisywał, bo uważam, że każdy sobie powinien z nią poradzić.

 

Wersja 8 do zainstalowania wymaga połączenia z internetem!!!

 

Po instalacji i uruchomieniu programu powinniśmy ujrzeć menu powitalne:

Wybieramy Plan View – meters z menu Template

Teraz klikamy start using sketchup. Powinno ukazać się nam takie okienko:

Przejdźmy teraz do konfiguracji.

 

Na początku wybraliśmy szablon metryczny z automatycznym widokiem „z góry” nazywanym „Top”. Jednak jednostka 1m jest znacznie za duża dla naszych projektów. Dlatego proponuję zmienić ją na 1mm.

Wybieramy Window > Model Info > Units i tam wybieramy:

Format: Decimal Milimeters

Precision: 0,00mm

i odznaczamy Enable lenght snapping.

Moim zdaniem jest to najwygodniejsza konfiguracja.

 

Tu trzeba zauważyć, że z nieznanych mi przyczyn konfiguracja resetuje się przy każdym stworzeniu nowego modelu… na szczęście otwierając już przez nas edytowany/stworzony model konfiguracja jest taka jaką sobie ustawiliśmy na początku.

 

Kolejnym krokiem jest wyciągnięcie na światło dzienne niektórych pasów narzędziowych… korzystanie z nich z rozwijanego menu jest na dłuższą metę bardzo męczące. Na razie nie będę objaśniał do czego służy każdy z nich. Jeżeli nie miałeś kontaktu ze sketchupem wybierz View > Toolbars i zaznacz wg obrazka:

Na zakończenie chciałbym zachęcić do nauki i wyczekiwania na kolejną część kursu.

Stworzenie takiego modelu zajęło mi ok. 3-4h, jest to w pełni wymiarowy znany przez robo tyków amatorów silniczek pololu z przedłużoną osią i w standardowej czarnej obejmie.

Write a comment

Comments: 2
  • #1

    TurlacZ (Monday, 25 April 2016 23:19)

    Kiedy kolejna część kursu? :D

  • #2

    sex telefon (Wednesday, 18 January 2017 20:52)

    departamentalny

KONTAKT

 

E-mail: marobojimdo@gmail.com

GG: 11318033

Formularz: Kontakt

POLECANE STRONY