Tworzenie własnych bibliotek elementów w Eagle

Chciałbym przedstawić niezwykle prosty proces tworzenia Własnych bibliotek w znanym programie Eagle konkretnie wersji 5.10.0, ale w nowym (także v6) edytor bibliotek ma zbliżoną funkcjonalność. Kurs powstał już jakiś czas temu, był również publikowany, jednak ja jestem jego autorem, więc proszę nie posądzać mnie o plagiat. ;)
W Eagle mamy zintegrowanych wiele bibliotek. Jeszcze więcej jest dostępnych na stronie producenta. Jednak wiele nietypowych elementów wciąż nie ma w żadnej z nich.

Edytor bibliotek składa się z edytora symbolu wykorzystywanego podczas tworzenia schematu ideowego, oraz edytora obudowy (dla edytora płytki drukowanej). A także device (nie wiem jak to za bardo przetłumaczyć aby oddawało sens) w każdym razie tu przydzielamy symbol do podstawki(ek) i przypisujemy wyprowadzenia symbolu padom podstawki, tu należy zaznaczyć że wstawiając jakiś komponent wybieramy z listy device. Tak więc jeżeli mamy np. obudowę bez symbolu to i tak musimy utworzyć nowy device i połączy z obudowom. Od razu przepraszam jeżeli przykładowy element został zrobiony. Nie mam dostępu do internetu, a w moich bibliotekach ich niema.

Założenia
Na potrzebę tego kursu pokażę jak wykonać własną bibliotekę z elementami przydatnymi typowo w robotyce. Silnik pololu w obejmie (sam package), oraz symbol silnika z padami a'la goldpin 1x2. Obydwa elementy umieścimy w bibliotece „robo.lbr” oczywiście nazwa może być dowolna, rozszerzenie .lbr informuje, że to biblioteka eagle.

Aby już więcej nie zanudzać przejdźmy do konkretów.


zaczynamy
Zacznijmy więc od uruchomienia programu eagle. Standardowo powinien uruchomić się controll panel. Wybieramy kolejno file>New>liblary lub wybieram taką pozycje z menu kontekstowego rozwijanego po naciśnięciu prawego klawisza myszy. Powinno pojawić się okno edycji bibliotek wybieramy file>save as podjemy nazwę w naszym wypadku „robo.lbr”. W otwartym oknie z menu wybieramy library>symbol w polu new wpisujemy nazwę symbolu np. „motor” i klikamy ok następnie yes na oknie z zapytaniem „create new symbol...?”.
Możemy przejść do edycji symbolu elementu (używanego w edytorze schematów).
Nie należy męczyc się nad elementem (schemat ma być PRZEJŻYSTY)

Na panelu z lewej strony ekranu widnieje kilkanaście znanych elementów. Nie ma sensu ich opisywać. Nowym elementem na panelu jest polecenie „pin” dostępne też z menu draw>pin wybieramy je. Jest to narzędzie do rysowania/wstawiania pinów do których później podłączmy elementy na schemacie. Na górze pojawił się nowy pasek narzędziowy gdzie mamy dużo możliwości edycji pojedynczego pinu. W kolejnych blokach wybieramy orientację (zielone kółko to punkt przyłączenia do sieci więc musi znajdować się na zewnątrz elementu), wygląd pinu:
-none – standardowy pin
-dot – właściwie sam nie wiem :p
-clk – wejscie zegarowe
-dotclk – też wejście zegarowe :p.
Długość pinu:
-point – nieodstający punkt (dł. 0 mil)
-sort – krutki (100 mil)
-middle – średni (200 mil)
-long – długi (300 mil)
Parametry wyświetlane przy pinie:
-off – czysty pin (bez niczego)
-pad – sam numer pinu (fizyczny nr nóżki)
-pin – opis (np. AIN1, GND, PWM...)
-both – numer i opis
Funkcja pinu (direction): pwr-zasilanie; in-wejście; out-wyjście; I/O-pin wejścia/wyjścia; NC-pin nieużywany/bez przeznaczenie.

Swaplevel to opcja w której grupujemy piny. Piny w tej samej grupie mogą zostać później zamieniane. My nie będziemy tego wykorzystywać (dlatego zostawiamy 0)

BARDZO WAŻNE.
Zanim poukładasz piny wejdź w view>grid sprawdź czy masz ustawioną siatkę na 100 mil. Dzięki temu w edytorze schematów nie będziesz miał problemu typu „niemożna trafić w pin”
.

Dla symbolu naszego mostka parametry będą następujące:
-wygląd pinu: none
-długość pinu: short
-parametry wyświetlania: off
-funkcja pinu: pas (element pasywny)
Obrys elementu wykonujemy używając „wire” zaznaczając warstwę 94 „symbols” i grubość 10mil.
Piny ustawiłem w ten sposób:
Rysujemy okrąg i wstawiamy „M” po bokach dodajemy piny. Jeżeli chcemy aby obok naszego elementu pojawiała się nazwa i wartość to wstawiamy jeszcze dwa teksty „>NAME” na warstwie 95 names, oraz „>VALUE” na 96 values (podobnie robimy takie opisy dla obudowy)

Zapisujemy nasz symbol i tworzymy nową package (library>package) wpisujemy np. ”M_PIN” i rysujemy pady lutownicze używając opcji pad. Możemy tu ustawić kolejno kształt wielkość padu i otworu, oraz kont pod jakim pad ma być ustawiony. Pady smd wstawiamy opcją „smd”. Obrys wykonujemy poleceniem wire na płaszczyźnie 21 tplace.

Zapisujemy i tworzymy device (library>device)
wybieramy edit>add i wybieramy nasz symbol, wstawiamy go na środku (na krzyżyku). Następnie klikamy new w prawym dolnym rogu aby wybrać obudowę. Obok new znajduję się „connect” klikamy i przydzielamy piny ze schematu padom podstawki zaznaczając parę z dwóch kolumn i potwierdzając klikając „connect”.

Teraz coś z pozoru mało ważnego wybieramy Library>description piszemy opis elementu (co przy 1000 elementów pomaga w zidentyfikowaniu konkretnego przedmiotu) Język w którym piszemy jest podobny do html podstawowe znaczniki (<br>, <b>, <h1> itp.. działają bez problemu) na górze mamy podgląd na żywo.

Zapisujemy i po dodaniu w edytorze schematów naszej biblioteki (library>use>robo.lbr) mamy już możliwość wstawiania symbolu elementu.

Teraz coś bardziej praktycznego. Wykonamy obudowę silnika wraz z obejmą. W internecie można znaleźć rysunek z wymiarami silnika, jak i obejmy.Tworzymy nowy package i rysujemy obryz na warstwie tplace. Mnie to wyszło tak:

Otwory pod śrubki wstawiamy narzędziem hole.
Zapisujemy i dodajemy device, gdzie definiujemy samą obudowę (new)

Tak wykonany element możemy wstawić tylko z poziomu edytora płytki drukowanej.

Podsumowanie
Mam nadzieję, że poradnik komuś się przyda.
Na zakończenie pokażę schemat i płytkę mojego Line followera silver shafta, którego opis powinien pojawić się niebawem.

Wkrótce opublikuje też bibliotekę z moimi elementami, silniczkami pololu także. Zachęcam więc do śledzenia bloga i wyczekiwanie zakładki „download”.

Write a comment

Comments: 1
  • #1

    szczegóły (Thursday, 19 January 2017 02:58)

    fenetyka

KONTAKT

 

E-mail: marobojimdo@gmail.com

GG: 11318033

Formularz: Kontakt

POLECANE STRONY